images/loading.png

آیا پرینت سه بعدی فلزی برای تولید انبوه مناسب است؟!

کارخانه ها به دنبال کاهش هزینه های تولید، به سراغ ساخت با پرینتر سه بعدی فلزی برای قطعاتی که تا به حال با روشهای سنتی (مثل ماشینکاری،انواع ریخته گری و...) ساخته می شدند می آیند. چیزی که معمولا با آن مواجه می شوند، هزینه ساخت با پرینتر سه بعدی فلزی بسیار بیشتر میشود! حتی با وجود آنکه ساخت با روش پرینت سه بعدی فلزی نیاز به هیچ ابزاری ندارد، ولی در مجموع باز هم هزینه بالاتری خواهد داشت.

☆بنابراین، آیا روش پرینت سه بعدی فلزی در آینده نزدیک برای تولید انبوه مناسب است؟

 کمپانی بزرگی مثل GE بیش از ۱ میلیارد دلار در این صنعت سرمایه گذاری کرده است! اخیرا GE نمونه ای را منتشر کرده که جواب این پرسش را میدهد:

         _ در ساخت موتور توربو شافت CT7 خود، ۹۰۰ قطعه در طرح قدیم را با ۱۶ قطعه ساخته شده با پرینتر سه بعدی فلزی جایگزین کرده است!

        _با این کار، نه تنها کارایی موتور را بالا برده، بلکه ۳۵% وزن موتور، و در مجموع ۲۰% هزینه ساخت را کاهش داده است.

☆اگر هزینه ساخت با پرینتر سه بعدی فلزی بالاست،پس چگونه آنها توانسته اند کاهش هزینه دهند؟

 تکنولوژی پرینت سه بعدی فلزی قادر است فیچرهایی مانند internal passage و undercut ها را به راحتی بسازد. این قابلیت باعث می شود تا قطعات زیادی را به طور یکپارچه ساخت.

↩️ به همین دلیل GE توانسته ۹۸% قطعات موتور را حذف و به جای آن از ۱۶ قطعه یکپارچه با پرینتر سه بعدی فلزی استفاده کند. در این نمونه، به طور میانگین هر قطعه پرینت شده،جایگزین ۵۶ قطعه از موتور طرح قدیمی شده است. بیشتر قطعات حذف شده، از اتصالات، پیچها، مهره ها، واشرها ، و یا قطعات آب بند مثل o-ring ها و gasketها هستند. قیمت این قطعات به تنهایی،جزء کوچکی از قیمت کل ساخت و مونتاژ قطعات موتور هستند، ولی برای بررسی هزینه کلی ناشی از قطعات اتصالات و آب بندی باید به نکات زیر توجه کرد:

  • سطوح نشیمن هر دو قطعه که به هم متصل می شوند، باید ماشین کاری شوند. بنابراین هزینه ماشینکاری و یا فیکسچرهای ماشین کاری باید لحاظ شود.
  • اتصالات عموماً نیاز به سوراخکاری دارند.
  • هر o-ring نیاز به یک شیار در سطح نشیمن دارد، که نیاز به ماشینکاری دارد.
  • قطعاتی که با جوشکاری به هم متصل می شوند، هزینه جوشکاری و یا احیاناً فیکسچر را به قیمت نهایی اضافه می کنند.

بنابراین، در مقایسه جایگزینی یک قطعه یکپارچه به جای چندین قطعه که با جوشکاری یا انواع دیگر اتصالات به هم متصل می شوند، هزینه ساخت هر قطعه و همچنین هزینه ماشینکاری، جوشکاری و سایر فرآیندهای ساخت و مونتاژ قطعات باید لحاظ شوند.

     سایر مزایای کاهش تعداد قطعات:

  • هزینه بالا سری و اداری 16 قطعه بسیار کمتر از 900 قطعه است.
  • انبار کردن  16 قطعه  نسبت به 900 قطعه بسیار راحت تر است.

با اعمال تغییراتی در طراحی قطعات، به راحتی می توان هزینه ساخت قطعات را با پرینت سه بعدی فلزی کاهش داد. در مقالات بعدی نمونه های واقعی تغییر طراحی قطعات  برای ساخت با فرآیند پرینت سه بعدی فلزی و همچنین تحلیل قیمت ساخت آنها ارائه خواهد شد.

 

 

 اطلاعات تماس

تلفن : 33931363-031

فکس : 43859108-021

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس : اصفهان، شهرک علمی تحقیقاتی، ساختمان کریستال، واحد 6

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها. نشان دهنده رضایت شماست. جزئیات بیشتر ...