images/loading.png

چگونه روش مناسب ساخت افزودنی را برای ساخت قطعات خود انتخاب کنیم؟(قسمت 1)

چگونه روش مناسب ساخت افزودنی را برای ساخت قطعات خود انتخاب کنیم؟(قسمت 1)

ساخت افزودنی (AM) یا ساخت لایه‌لایه به گروهی از فناوری­ هایی اطلاق می­گردد که برای ساخت مدل‌های فیزیکی، نمونه‌های اولیه، انواع قالب‌ها و قطعات نهایی به‌صورت مستقیم از اطلاعات مدل سه‌بعدی قطعه یا فایلCAD، استفاده می‌کند. امروزه این روش با نام پرینت سه­ بعدی نیز شناخته می­شود. با توجه به ماهیت مواد مورد استفاده (مایع، فیلمان، پودر و غیره) و فیزیک حاکم بر نحوه تولید و اتصال لایه ­ها به یکدیگر، روش­های AM مطابق با استاندارد ASTM F42 به هفت دسته تقسیم شده ­اند. با توجه به گستره وسیعی از روش­ های ساخت افزودنی، در برخی مواقع استفاده نادرست از یک روش منجر به ساخت قطعات معیوب و یا پرداخت هزینه­ های زیاد می­ گردد. در این مقاله، مروری کوتاه بر انتخاب فرآیندهای مناسب AM برای ساخت قطعات خواهیم داشت.

مرحله اول:

اولین گام در انتخاب فرآیند مناسب ساخت برای قطعه مورد نظر  این است که بررسی کنیم که ساخت قطعه با فرآیندهای AM چه مزیت­ هایی را به دنبال خواهد داشت؟ در این مورد، هزینه ساخت قطعه، جنس آلیاژ مورد نظر، تیراژ تولید و عوامل متعددی باید درنظر گرفته شوند. با درنظر گرفتن این عوامل و انتخاب فرآیند AM به عنوان فرآیند مناسب ساخت، باید از میان روش­ های مختلف AM، روش مناسب با کار خود را انتخاب کنیم.

مرحله دوم:

 از میان روش ­های مختلف ساخت با استفاده از فناوری AM، مانند ذوب گزینشی با لیزر (SLM)، ذوب پرتو الکترونی (EBM) و یا غیره، باید روش مناسب انتخاب گردد. برای ساخت قطعه مورد نظر از میان روش ­های مختلف، عوامل متعددی باید درنظر گرفته شود. برخی از مهمترین این عوامل در شکل 1 نشان داده شده است. 

 

شکل 1- معیارهای انتخاب روش مناسب ساخت افزودنی

(Ref. K. Gokuldoss et al. Additive Manufacturing Processes: Selective Laser Melting, Electron Beam Melting and Binder Jetting-Selection Guidelines, 2017)

1- انتخاب ماده مورد نظر

انتخاب روش مناسب بر اساس ماده مورد نظر یکی از مهمترین قسمت­ های انتخاب فرآیند مناسب است. به عنوان مثال برای ساخت قطعات سرامیکی، روش binder Jetting یک روش مناسب است. درحالی که برای ساخت قطعات کامپوزیت زمینه فلزی از روش ­های SLM و EBM می­ توان استفاده نمود، اما نوع متریال به کار گرفته در این کامپوزیت­ها نیز بسیار حائز اهمیت می­ باشد. به عنوان مثال، آلیاژ Mg/Zn با استفاده از هر دو روش EBM  و SLM، قابل ساخت است. اما روش EBM برای ساخت این آلیاژ روش چندان مناسبی نیست. چرا که در روش EBM بستر پودر در دماهای بالا قرار گرفته و امکان تبخیر عناصر آلیاژی وجود دارد. بنابراین روش SLM در مورد ساخت این آلیاژها روش مناسبی می­ باشد.

(برای مشاوره در مورد انتخاب آلیاژ مناسب با کار خود با شرکت صنایع نورا لایه نگار تماس بگیرید)

2- محدودیت­ های تکنولوژیکی

3- خواص مواد- شرایط خدمات

4- فرآیندهای تکمیلی

5- کیفیت سطح و مقدار مجاز تلرانس ابعادی

(ادامه توضیحات این مقاله در قسمت ­های بعدی ارائه خواهد شد.)

 

 اطلاعات تماس

تلفن : 33931363-031

فکس : 43859108-021

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس : اصفهان، شهرک علمی تحقیقاتی، ساختمان کریستال، واحد 6

ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها. نشان دهنده رضایت شماست. جزئیات بیشتر ...